Campus BlogLife Hack

Seni Hayatta Ne Motive Ediyor? 5 Adımda Öğren!

Büyük bir ihtimalle “kendini tanı” sözünü duymuşsunuzdur. Kendini anlamak ve tanımak mutlu aynı zamanda başarılı bir hayat sürdürmek için önemli bir adımdır. Kendini anlamanın bir yolu da hayattaki motivasyon kaynağınızı bulmaktır.

Motivasyonu en iyi şekilde “sizi harekete geçiren sebepler“ olarak tanımlayabiliriz. Hayatınızda bir değişiklik yapmak istiyor olabilirsiniz ancak bunun için öncelikle sizi harekete geçirecek sebepleri bulmalısınız. Bu arayış çeşitli faktörlere bağlı olacaktır. Ve bu arayış sürecinde farklı motivasyon sebeplerinizi keşfetmek, sizin için en etkili olacak motivasyonu seçmenizi sağlayacak.

Harekete Geçmek Her Zaman Gelişim Değildir

Son zamanlarda çoğu insan sadece harekete geçmekle meşgul olmasından dolayı, motivasyon kaynağı bulmak pek tartışma konusu olmamıştır. Bu sırada sadece ileriye dönük belli bir hedef yolunda gereken her şey yapılmaya odaklanılmıştır.

Bu yaklaşım her ne kadar işe yarasada, en etkili yöntem olmadığı bir gerçek. Hayattaki motivasyonunuzu bilmediğiniz sürece, aslında hedeflerinizi gerçekleştirmek için sadece irade gücünüzü kullanırsınız.

Ancak  irade gücü tükenebilir kaynak olması sebebiyle her yıl insanların sadece %20’sinden de az bir kısmı kararlarını yerine getirebilmiştir. Eğer kararlarında başarıya ulaşan %20’lik dilimde olmak istiyorsanız irade gücünden daha fazlasını kullanmanız gerekir. Güçlü yanlarınızdan yararlanabileceğiniz şekilde tasarlanmış bir plan size daha çok yardımcı olacaktır.

 

Hayattaki Motivasyonunuz Anahtarınız!

Kariyerini ilerletmeye odaklanan biri için unvan, maaşa göre daha büyük önem teşkil eder. Bu sebeple, daha fazla ücret fakat aynı unvan ile devam etme teklifi  adaylara cazip gelmeyecektir. Oysaki aynı maaşla birlikte daha yeni bir unvan sunmanız durumunda, bu yeni pozisyon adaylar için daha cazip ve motive edici olacak ve ilerleme kaydetmelerini sağlayacaktır.

Hayatta bizi nelerin motive ettiğini kesinlikle hafife almamalıyız. Tıpkı çoğu davacının yargıya, sanığın suçlu olarak düşünülmesi için bir gerekçe sunmasının gerekmesi gibi.  Çünkü inançlarımızın yaptıklarımızla bağlantılı olması gerekir.

Kısaca, eylemleriniz elde etmek istediğiniz sonuçlarla eşleşmeli.Hayattaki motivasyonunuzu bulmak için aşağıdakileri göz önünde bulundurmalısınız:

1.Karşılık Beklemeden Yapabilmek

Eğer şanlıysanız, sizi motive eden şeyi yaparak para kazanabilmeniz mümkün. Ancak bu durum her zaman mümkün olmamakla birlikte sevdiği şeyi yaparak geçimini sağlayamayan bir çoğunluğun olduğunu belirtmeden de geçmeyelim. Mutlaka duymuş olduğunuz Van Gogh bunlardan sadece bir tanesi. Bugün kendisi tarihin en büyük sanatçılarından olarak bilinen Van Gogh hayatı boyunca 900’den fazla tablo yapmasına rağmen sadece bir adet satabildi.

Ölümünden sonra bile bir süre eserleri taktir edilmeye başlanmayan Van Gogh, resimlerini para kazanabilme endişesi ile değil tamamen resim yapmaya olan tutkusu sebebiyle yapmıştır.

Van Gogh bugün bilinirliğini insanlardan kazanç ve saygı beklentisiyle değil, motivasyonunu takip etmesine, severek resim yapmasına borçludur.

  1. Aklından Çıkmayanlar

Gece yatarken, sabah kalktığınızda  ne düşünüyorsunuz? Bazen hayat ve zaman akıp giderken iç sesimizi dinlemeye hiç vakit ayırmıyoruz. Eğer kendinize bir defter ayırıp her kalktığınızda aklınızda olan ilk düşünceyi yazarsanız sizi motive eden şeyi bulmak için ipuçlarınıza ulaşabilirsiniz.

Defterinizi yanınızda tutmayı ve gün içinde aklınızdan geçen fikirleri yazmayı deneyin. Gün geçtikçe doldurduğunuz bu defter sizi düşüncelerinizdeki ortak noktaya yönlendirmede yardımcı olucaktır. Bu size sürekli aklınızda olan, değer verdiğiniz ve sizi heyecanlandıran şeylere ulaşabilme imkanı verecek.

Özetle iç düşünceleriniz, sizi motive eden şeyler aynı zamanda sizi her zaman hakkında konuştuğunuz o aktiviteleri de içericektir. Aileniz, arkadaşlarınızla vekit geçirirken hangi konuları sıklıkla gündeme getirirsiniz? Hiç kendinizi markette kasiyerle ya da çalışanla hep aynı konudan konuşup dururken buldunuz mu? Eğer öyleyse büyük olasılıkla sizi motive eden şeyi bulmaya çok yaklaştınız.

  1. Öğrenirken İçinde Kaybol

Hiç yaparken kapılıp gittiğiniz size zamanı unutturucak bir aktiviteniz oldu mu? Eğer cevabınız evetse bu motivasyonunuzu bulduğunuza dair bir işaret.Araştırmalara göre eğer sizi motive eden yazılar okuma sürenizi ve motivasyonunuzu arttırmaya yardımcı olurken aynı zamanda diğer kitaplara oranla okuduğunuzu hatırlama oranınız çok daha yüksek olur.

Harekete geçmeye itilmiş olmamız aslında motivasyonumuzun anahtarıdır. Ne zaman harekete geçmeye mecbur hissedersek, neden harekete geçtiğimize dikkat etmeye başlarız

 4.Hayatının En Tatmin Edici Anlarını Listele

Özfarkındalık motivasyonunuz bulmak için işe yarar yöntemlerden biri. Hayatınızda kendinizle en gurur duyduğunuz anları düşünün. Bu bir oyunu kazandığınızda da olabilir hayalinizdeki işe seçildiğiniz zamanda olabilir. Bu anlarınızı bir kağıda yazın. Ve inceleyerek hepsinin ortak noktasına ulaşın.

Ailenle mi vakit geçiriyordun?Belki de büyük bir kalabalığın önünde şarkı söylüyordun. Her ne yapıyorsan, bunlar seni hayatta neyin motive ettiğine dair ipuçları.

Sizi heyecanlandıran şeylerin ortak noktasını farkettikten sonra bunu onaylamak için harekete geçin. Hayalgücünüzü yansıtmaktan hoşlanıyosanız, bunu yapmanın bir yolunu bulun. Belki de bu sayede sizi motive eden şeyin, yaratıcılığınızın çok özel bir yönü olduğunu fark edeceksiniz.

İhtiyacı olanlara yardım ederek de motive olanlar olucaktır. Eğer yardım ederek motive olacağınıza inanıyorsanız, gönüllü olun ve nasıl hissettiğinize bakın. Belki de birine yardım etmekten hoşlanmadığınızı, bunun yerine tutkulu olduğunuz belirli bir sebebi fark edebilirsiniz.

Bu etkinliğin amacı motivasyonlarınızı yargılamak değil, onları keşfetmektir.

 

  1. Eğer Kimse Seni İzlemeseydi, Yapar Mıydın?

Hayatta toplum dayatmasıyla yapılan bazı şeyler vardır. Çünkü bunlar iyi fikirlerdir. Toplum sana hangi okula gideceğini, hangi mesleği yapacağını hatta hangi şehirde yaşayacağını bile söyler. Bu seçimler prestijli ve kabul görenlerdir. Ve elbette bir yol daha vardır. Daha az bir kısmın seçtiği o patika yol..

Bu soruya sadece sen cevap verebilirsin.” Neden bu yoldayım?” Ailenin ya da arkadaşlarının seni destekleyeceği o yolda mısın? Yoksa çok az insanın anlayıp takdir ettiği diğer yolda mısın?

Aslında kimse bakmıyorken yaptığın şey seni tanımlar. Eğer hayatınızda çevrenizdeki insanlara yönelik şimdiden ödülünüz hazır. Fakat eğer sadece iç sesinizi dinliyorsanız o zaman hayatta sizi motive eden şeyi yapıyorsunuz.

Son Olarak

Hayatta sizi motive eden şey zamanla değişecek. Gençken, hayat daha basit olabilirdi. Belki de milyon dolarlık bir şirket kuracaktın çünkü başarı ve önem ile motive oldun. Ancak biraz daha büyüdüğünde özgürlük ve dünyayı dolaşma fikri motive etmeye başladı. Ve sonra çocukların dünyaya geldi ve hayatta yaptığın her şeyin arkasındaki insan oldular.

Hayatı tecrübe ettikce motivasyonlarda buna göre şekil alacaktır. Bu nedenle belli aralıklarla motivasyonlarınızı gözden geçirmek iyi bir fikir olacaktır. Bu size motivasyonlarınız değiştikçe hedeflerinizi ayarlarınıza fırsat verecektir.

İrem Tomaşan

Studyingram Editor

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Hey there! You are using adblock? Please disable adblock to use our site.